ponedjeljak, 7. studenoga 2016.


KRUMPIROVO STABLO    

 
ZANIMLJIVOSTI
Brokula sadrži različite biološki aktivne sastojke (fitokemikalije), čija antioksidativna svojstva pozitivno utječu na zdravlje. Za nju se zna više od 2000 godina. U 16. stoljeću brokula je rasla na zapadnim obalama Medtiterana, uglavnom u Italiji i Francuskoj. Naziv biljke potječe od italijanske riječi "brocco" što znači izdanak, mladica.

SASTOJCI
Piletina (prvenstveno batak); brokula, maslinovo ulje, krumpir; sol; papar; sir; senf; vrhnje za kuhanje; maslac; BBQ umak

PRIPREMA
Krumpir dobro očistiti s vodom pa ga zatim izdubiti sa prikladnim alatom kako bi izvađenu smjesu iskoristili za dekoraciju. Krumpir zatim prokuhati (ne skuhati) u posoljenoj vodi.
Brokulu skuhati u posoljenoj vodi i zatim dobro ručno pasirati. Tijekom pasiranja dodati ribanog sira po želji. Ostaviti  stabiljiku prema želji kako bi imali za ukrašavanje.
Mariniranu piletinu  ( u senfu i maslinovom ulju sa začinima) najprije popeči u tavi.
U zagrijanoj pečnici zajedno peči punjeni krumpir ( sa usitnjenom brokulom) i piletinu koju prije toga premažemo BBQ umakom. Peči 15 – 20 minuta na 2000 C.
Pire od brokule izraditi na temelju pasirane brokule u koju zajedno sa vrhnjem za kuhanje, maslinovim uljem i maslacem te začinima  zapeči zajedno sa punjneim krupmirom.

POSLUŽIVANJE
Na tanjur uz pečenu piletinu servirati punjeni krumpir sa krošnjom od brokule čiju stabljiku uguramo u punjenje. Uz navedeni servirati i pire od brokule sa „srcem“ od krumpira. Piletinu servirati po želji, ali da bude uz punjeni krumpir.


Za piće ponuditi Silvanac zeleni. Silvanac je jedna od najstarijih bijelih sorti na svijetu, a danas je ponos vinogorja Orahovice. Vrlo je osjetljiva na terrior, a upravo je u Orahovici našla idealno stanište i dalje isključivo vrhunska vina. Dodatni dokaz izvrsnosti ovog vina je i prestižni znak Izvorno hrvatsko. Vino je Iskričave žutozelena bojakoji daje 14,5%. Servirati na  10 do 12°C.

 

Nema komentara:

Objavi komentar