ponedjeljak, 19. rujna 2016.


ŠTAPIČASTE  SRDELE     

 
Zanimljivost:
Srdela (lat. Sardina pilchardus) je riba iz porodice haringi (Clupeidae). U Hrvatskoj je “zovu” sardina, srđela, šardela, ali i štijavica ili žir. Naraste najviše do 25 cm duljine i 8 dkg težine, uz prosječnu od 3 dkg. Pelagijska je riba, a to znači da je stalno u pokretu pa se može loviti u istoćnom dijelu Atlantika između Islanda i Senegala. Najviše je ima u Sredozemnom moru, Crnom moru  i Jadranu. Kod nas je najviše ima na zapadnoj obali Istre, lošinjski arhipelag arhipelag, istočno od Oliba, vanjska strana Dugog Otoka,, Paklenskih otoka, Palagruže, Visa, Lastova, južnog Pelješca te Mljeta. Zovu je i kraljicom riba, jer je bogata nezasićenim aminokiselinama omega-3 i omega-6, bjelančevinama, uhljikohidratima, mastima, vitaminima (A, D i E) te mineralima.

Sastojci : srdele; maslinovo ulje; crni papar;  timijan; peršin; češnjak; sol; rikola; luk; poma.


Priprema
Naložoiti jaku vatru i gradele dobro ugrijati. Srdele dobro osušiti i na taknuti na štapić tako da je probijemo na dva mjesta. Paziti da ne pukne. Kada sve nataknemo (maksimalno dvije na jedan štapić., gradelirat  maksimalno dok  ne pormijeni boju. Nikako ne dozvoliti da se osuši i zatro je treba okretatina sve strane tako da se ravnomjerno ispeće. Nakon što se ispeku na posebno tanjuru dobro ih pokapati maslinovim uljem i narezati na sitno luk i ostavito dok se ne pripremi servirni pladanj.

 Posluživanje
Pladanj mora biti pokretan (u krug ) tako da konzumenti lako dođu do srdele. Sredele na pladanj poslužiti na nestašni način posuti je rikolom i pomamma te sitno u krug narezanim lukom. Sve pokapati maslinovim uljem i popariti i posolliti,. Uz srdele poslužiti i miješanu salatu (rikola, kristal, pome luk) začinjenu maslinovim ulje i acetom.
 Za piće ponuditi vugavu. Vugava (još i viškulja i bugava) najpoznatija viška vinska sorta (iako je u ukupnim vinogradarskim površinama otoka oko 1970. godine sudjelovala tek s oko 4 do 5%). Grožđe iz kojega nastaje vrhunsko vino k.z.p. (viška vugava) proizvodi se samo na otoku Visu.  Svoju čuvenost duguje vremenima, kada su i bijela jako alkoholna i ekstraktom bogata vina bila na visokoj cijeni.

Nema komentara:

Objavi komentar