ponedjeljak, 29. kolovoza 2016.


OBRNUTA  PEKA 4 u 1

 

Zanimljivosti:
Ova peka je bila okidač za moje ajmo nazvati zanimanje za kuhanje. Jedni su hvalili jer su mislili da je dobra, neki su hvalili jer su bili uvjereni da je dobra, a neki su hvalili da na njih ne dođe red. Pojedini su i kritizirali (otac)  jer su me uvjeravali da se peka izvorno ne okreće tijekom pečenja.  Nekako sam se izborio da ova obrnuta peka prevlada na našim jelovnicima.

Sastojci:
Teletina; piletina; janjetina; svinjetina; krumpir; mrkva; kapula; češnjak; crvena paprika (mljevena); paprika zelena; domaća svinjska mast; panceta; začini (lovorov list, origano, bosiljak, majčina dušica, kadulja, peršin, ružmarin; sol; papar) po guštu; tikvice , balancanu po izboru

Priprema:
U posebnu zdjelu narezano meso ( ne velike komade) pomiješati sa soli, paprom, crvenom paprikom i preostalim začinima i pustiti da odstoji dok vatra ne sagori. Dok vatra sagorjeva istodobno staviti peku da se zagrije. Voditi računa da bude što jača žerava naročito u drugoj fazi pečenja.
U drugu zdjelu narezati krumpire i mrkvu te ih začiniti sa soli i mljevenom crvenom paprikom.
Zdjelu u kojoj će se peči namazati domaćom svinjskom masti.
Najprije u peku položiti meso, a potom na meso posložiti začinjeni krumpir i mrkvu. Svakako u zdjelu ( na više mjesta) staviti i  kapulu, češnjak te tkvice i ne zaboraviti lovor. Još nešto : papriku očistiti i u nju ubaciti komadić od svih sastojaka koje peka sadrži. Staviti je u peku na mjesto koje vi izaberete. Ima dvostruku funkciju.
Nakon max 60 minuta pečenja iz zdjele izvaditi tekućinu u posebnu zdjelu i ostaviti je sa strane. Zamjeniti mjesta krumpira i mesa tako da meso bude na krumpirima. Na meso posuti svježi ružmarin i na cjelu smjesu pobacati narezanu pancetu. Peči narednih max 20 minuta. Za to vrijeme pripremiti sezonsku salatu po izboru.
Nakon što završi pečenje dijelom tekućine koju smo ostavili sa strane politi meso i servirati. Ostatak tekućine može poslužiti kao temeljac za rižoto.

Posluživanje:
Poslužiti 5 minuta nakon završnog otvaranja peke i to u posudi u kojoj je i pečeno. Prepustiti konzumentima da sami odluće što će jesti uz note klapskog pjevanja.

 
Za piće ponuditi Dobričić (Čihovac, Šoltanac, Okručanac, Plavac veliki, Slatinjanac, Šiljak, Crljenak slatinski) je šoltansko crno vino koji se izrađuje od  izvorno šoltanske sorte grožđa. Poznata je po izuzetno tamnoj crveno-rubin boji i vjerojatno je genetski predak plavca malog. Okus dobričića je pun, trpak i opor. Posjeduje vrlo tamnu boju i gust je. Piti na podrumskoj temperaturi.


BRZINSKI   SMOTULJAK
 
Zanimljivosti:
Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis), (eng. Sage). Ljekovitost kadulje spoznali su još stari Rimljani i antički Grci. U faraonskim grobnicama u Egiptu jedan od glavnih sastojaka smjese za balzamiranje bila je upravo kadulja. U srednjem vijeku spravljao se ljubavni napitak od listova kadulje, rute i latica ruže.
Sastojci:

Pileći ili pureći file ili kuhana junetina ili file tune ili file gofa; panceta; papar; kopar; kadulja; ružmarin; maslinovo ulje; sir gauda; sir cheddar; maslac; senf
Priprema:
Meso ili ribu obavezno marinirati (prema vlastitom izboru) minimalno 3-4 sata. Meso prije mariniranja obavezno premazati senfom. Nakon mariniranja, a prije pečenja meso narezati na max 3 cm dužine i  debljine do 1 cm. Na tavi rastopiti maslac i meso kratko obraditi ( ne sasvim ispeči) posuti sa koprom i kaduljom te ostaviti da se ohladi.
Pancetu narezati na što je moguće tanju debljinu jer će ona poslužiti za namatanje pripremljenog mesa. Nakon što se smotaju u pancetu sve komade mesa posložiti u priramidu na način da se prilikom slaganja svakog „kata“ nariba sira na površinu. Piramidu slagati na papiru za pečenje. Kada se završi slagati piramda po cijeloj površini piramide poslože se listići sira (koju vrtsu sira gdje staviti prepuštam kuharima na izbor). Peći u pečnici na 2500C 15-20 minuta. Pri kraju pečenja posuti na piramidu prstohvat ružmarina ( ako je moguće svježi)
Posluživanje:
Poslužiti odmah nakon završetka pečenja i to na drvenoj dasci. Smotuljke nabosti dužim drvenim prutićima s kojim će se jesti. Može se poslužiti i umak prema željama konzumenata.

Kada je smotuljak riba ponuditi Bogdanušu (Bogdanuša bijela, Bogdanuša mala, na mjesnim hvarskim narječjima: bojdanuša) je bijela autohtona hrvatska sorta vinove loze koja se uzgaja uglavnom na Hvaru, gdje je i nastala. Predaja kaže da se ovo vino zbog izuzetne kvalitete pilo isključivo za vjerske praznike što je i razlog naziva Bogdanuša. Vino je zlatno žute boje, suho i okusa poput šerija, sa više od 13% alkohola. Zbog svoje dokazane kakvoće, pilo se i na bečkom dvoru.
Kada je smotuljak meso ponuditi Zwwigelt je crvena sorta koju je napravio Fritz Zweigelt 1922. godine križanjem frankovke i st. laurent-a. U Hrvatskoj pretežo u Slavoniji. Sorta je rodna i zna dati preveliki urod, što se odražava na kvaliteti vina, pa je potrebno smanjivati urod. Boja vina je rubinske boje, a okus se opisuje aromatičnim travama uz aromu lovora, crvenog i crnog ribiza. Uglavnom se pije mlado na temperaturi do 160C.
 

nedjelja, 28. kolovoza 2016.


PUNJENE TIKVICE ISPOD PEKE

 


Zanimljivosti: Mljeveno meso potjeće iz maloazijske kolijevke prvih civilizacija, one sumerske, mezopotamske, asirske, perzijske, pa grčke i rimske i naposlijetku osmanlijske. Ipak Turci su za nas bili presudni jer su u svom pet stoljeća dugom prodoru na Balkan i zapad donosili jela od mljevenog mesa.

Sastojci:
Tikvice; mljeveno meso; krumpir; panceta; mrkva; luk; češnjak; sol; papar; origano; majčina dušica; ružmarin; maslinovo ulje; klinčić; crvena paprika; krušne mrvice; sir gauda; kopar ; maslac; svinjska mast

Priprema:
Prethodno narezani, posoljeni i osušeni krumpir zajedno sa narezanom mrkvom (po dužini) u posebnoj zdjeli začiniti sa soli, paprom, koprom i crvenom paprikom. Tikvice prepoloviti na pola i iz svake polovine izvuči pulpu.
U tavi na vatri (trinog) dinstati luk i češnjak na maslacu. Nakon što dobije smeđu boju dodati mljeveno meso zajedno sa dobro usitnjenom pancetom i pulpom iz tkvica i dinstati nekoliko minuta.
U posebnoj zdjeli tako dobivenu smjesu pomiješati sa krušnim mrvicama i začinima po želji. Sa tako dobivenom smjesom započeti proces punjenja tikvica. Svakako ostaviti šaku smjese sa strane.
Zdjelu u kojoj se peku tikvice namazati svinjskom masti i posložiti napunjene tikvice i između njih začinjene krumpire i mrkvu.
Poklopiti peku i peči 45 minuta. Nakon toga isprazniti tekućinu, preokrenuti tikvice, a preostalu smjesu pobacati po tikvicam zajedno sa tanko narezanom pancetom. Posuti i svježe ubrani ružmarin. Ukoliko vam se sviđa možete naribati sir preko tikvica. Peči 15 minuta.  

Posluživanje:
Poslužiti barem 5 minuta nakon otvaranja peke da se malo tikvice „odmore“. Gostima omogućiti samostalno posluživanje iz peke.


Za piće ponuditi dosta rashlađenu graševinu. Graraševina, bijela sorta grožđa i istoimenog vina. Pretpostavlja se da je porijeklom iz srednje Evrope, ali se toliko udomaćila kod nas da je mnogi smatraju autohtonom sortom. U Hrvatskoj je to jedna od najpopularnijih bijelih sorti. Vino graševine je najčešće slamnatožute boje, izraženog mirisa, suho, srednjeg sadržaja alkohola i ekstrakta, ugodno gorkasto i već kao mlado vino razvija sortni miris i aromu istaknute svježine. S obzirom na veličinu utjecaja pedoklimatskih uvjeta na aromu vina, uz varijetalnu oznaku graševina, često se navodi i ona regionalna (pr. Graševina slavonska ili graševina erdutska, ovisno o vinogroju). Drugi nazivi: Grašica, Riesling italico, Laški rizling, Welschriesling, Olasz Rizling i Rizling Vlašsky)

LEPEZASTI  KRUMPIR  

 
Zanimljivosti: Krumpir potiče od bavarskog naziva "Grumbier" (Grundbirne - kruška iz zemlje). Porijeklom je iz Južne Amerike sa Anda. Španjolci su ga donijeli U Evropu 1.536. godine.

Sastojci:
Krumpir; sir gauda; sir cheddar; panceta; sol; papar; masalac; vrhnje za kuhanje; origano; majčina dušica; ružmarin; cikla; senf; maslinovo ulje; kikiriki; mendula.

Priprema:
Krumpir dobro čistiti i narezati ga okomito svakih 5 mm tako da rez ne bude do kraja krumpira jer trebamo dobiti lepezasti oblik. Krumpir u svaki prored dobro posloliti i popapriti, a u svako drugi prored ubaciti lsitiće masla. Isto tako i preostale prorede ubaciti listiće sira gaude. Dok se krumpir peče u zagrijanoj pečnici prvih 45 minuta, pancetu narezati na tanke lisitiće i pripremiti bijeli umak. U preostalom vremenu narezati prethodno skuhanu ciklu na plohe debljine 5 mm te je umoćiti u smjesu maslinovog ulja i majčine dušice.

Nakon što je prva faza pečenja završena izvaditi krumpir i u svako drugi prored ubaciti listiće pancete. Tako popunjeni krumpir preliti vrhnjem za kuhanje te pokirti sa prstohvatom origana i majčine dušice. Na kraju  preko cijele površine posuti naribani cheddar sir. Ponovno zapeči 15 minuta. Ciklu začinjen sa maslinovim ulje i začinima peči zajedno sa krumpirom u tim posljednim minutama.

Priprema bijelog umaka:
U posebnu zdjelu izdvojiti 2 žlice senfa i isto toliko maslinova ulja. Sa ručnom mješalicom dobro izmiješati. Nakon što se dobro izmiješa doliti vrhnje za kuhanje po potrebi zajedno sa usitnjenim kikirikijem („prašina“) i mendulom te  dalje dobro izmiješati dok se ne dobije relativno gusta smjesa.


Posluživanje:
Relativno ohlađeni krumpir poslužiti zajedno sa ciklom i sve pokapati maslinovim uljem i bijelim umakom.

 
Za piće ponuditi kujunđušu. Kujunđuša je jedan od sinonima poznate vinske sorte bijelog grožđa iz Imotskog vinogorja čiji je najčešće upotrebljavani i ispravan naziv kujunđuša. Naziv kujunđuša češće koriste potrošači vina proizvedenog iz grožđa ovog kultivara koji neznaju da je njeno ime izvedeno iz prezimena Kujundžić, ili je možda to prezime nastalo od imena sorte. Ostale istoznačnice ovog kultivara su tvrdac, žutac i tvrdorijez.

PLANETRANE   OKRUGLICE



Zanimljivosti: Muškatni orah (Myristica fragrans),  pripada istoimenoj porodici (Myristicaceae). Samo ime dolazi od latinskog nux što znači orah te muscat što znači muškatni ili mošusni (misli se na miris). Muškatni oraščić spominje Plinije u 1. stoljeću, a u 6. stoljeću su ga arapski trgovci donijeli u Konstantinopol. U srednjem vijeku i renesansi bio pojam bogatstva i moći. Bogataši su ga nosili sa sobom u raskošnim posudicama ili malim mlincima načinjenim od dragocjenih kovina.

Sastojci:
Mljevena junetina i svinjetina; svježi feta sir; panceta; češnjak; svježi peršin; luk; crvena paprika; sol; papar; muškatni oraščić; đumbir; maslac; mesni temeljac

Za umak: senf, maslinovo ulje, mendula (badem), kikiriki, vrhnje za kuhanje

 
Priprema:
U zdjeli pomiješati mljeveno meso, crvenu papriku, sol, papar, feta sir i peršin te ostvaviti sa strane. U tavi na otopljenom maslacu pirjati jako usitnjeni luk, češnjak i pancetu dok ne dobiju smeđu boju. Sve zajedno pomiješati u zdjeli i započeti oblikovanje okruglica. Okruglice obikovati ručno dlanom o dlan dok ne dobiju željenu veličinu i ostaviti ih sa strane 5 minuta.
U čistoj tavi ili roštilj tavi na otopljenom maslu i kap ulja popržiti okruglice tako da promijene boju (trebaju biti smeđe, a unutra ružičaste). Preporučam tako popržene okruglice ohladiti.
Prije posluživanja ohlađene okruglice peči u zagrijanoj pečnici najmanje 30 minuta. Na pola pečenja preliti okruglice mesnim temeljcem.

 Priprema bijelog umaka:
U posebnu zdjelu izdvojiti 4 žlice senfa i isto toliko maslinova ulja. Sa ručnom mješalicom dobro izmiješati. Nakon što se dobro izmiješa doliti vrhnje za kuhanje po potrebi zajedno sa usitnjenim kikirikijem („prašina“) i mendulom te  dalje dobro izmiješati dok se ne dobije relativno gusta smjesa.
 

Posluživanje:
Okruglice nataknuti na dugi tanki štapić (može štapić za ražnjiće) i servirati ih u visokoj čaši ili prikladnom postolju. Uz okruglice servirati bijeli (nježni) i crveni ( snažniji) umak. Crveni umak može biti BBQ umak.
 

Za piće ponuditi teran. Teran je autohtona istarska vinska sorta grožđa i crno vino koje se iz nje proizvodi. Glavne karakteristike terana su umjerena količina šečera i vrlo visoke kiseline. Teran ima karakterističnu rubinsko crvenu boju (boju zečje krvi) s ljubičastim tonovima prilikom rotiranja vina u čaši. Aroma je tipična, voćna. Neki ga  enolozi smatraju ljekovitim vinom zbog veoma visokih polifenola (tanini). Poslužuje se i pije na temperaturi od 18 do 200 C).

četvrtak, 25. kolovoza 2016.


BENITO U KANICI pržene „smokve“

 Zanimljivosti: Ovo jelo nastalo je u Kanici za vrijeme olimpijskih igara 2016,  a posvećeno je svim hrvatskim sportašima sudionicioma igara u Riju.  Predložila ga je BErnarda po uzoru na brazilsko jelo Coxinha de frango. TOnči ga je malo promijenio i učinio hrvatskim, a NIves ga je dizajnirala.   
Za vino su se potrudili Darko i Snježana.

Sastojci (10 osoba):
Za nadjev: 400 g kuhane piletine; 200 g krumpira; 100 g mrkve; 100 g svježeg sira; 100 g pancete; 1 žlica maslinovog ulja; 4 češnja češnjaka;3 žlice nasjeckanog svježeg peršina; 1 luk; ½ čajne žličice crvene paprike; sol papar i začinsko bilje po želji, preporučamo majčinu dušicu i kadulju.
Za tijesto: 1 žličica maslaca; 400 ml mlijeka; 50ml pilećeg temeljca; 400 g brašna
Za prženje (paniranje): jaja; krušne mrvice; ulje za prženje
Za umak: senf, maslinovo ulje, mendula (badem), kikiriki, vrhnje za kuhanje

Priprema:
Priprema nadjeva
Temeljac skuhati od predviđene količine piletine, mrkve krumpira luka i ostalog povrća po želji.
Skuhanu piletinu, krumpir i mrkvu narezati u što sitnije komadiće. U dobro zagrijanoj tavi pirjati usitnjeni luk i češnjak dok ne požuti. Potom dodati narezanu pancetu, piletinu, mrkvu i krumpir te začine sol, papar, papriku. Pirjati dok se smjesa ne sjedini. Pripremljnu smjesu premsjetiti u drugu zdjelu da se ohladi najmanje 5 min. U drugu zdjelu pripremiti svježi sir sa peršinom te dodati ohlađenu smjesu sa piletinom. Sve dobro promiješati da se smjesa sjedini.

Priprema tijesta
U istoj tavi gdje se pirjao luk dodati pileći temeljac i mlijeko. Dobivenu tekučinu kuhati dok ne zavrije. U tom trenutku u tekučinu dodati brašno i miješati dok ne prepoznate tijesto spremno za pripremu „smokvi“. Dobiveno tijesto smotati u kuglu i postaviti ga na ravnu površinu da se ohladi.

Dizajniranje „smokvi“: Od ohlađenog tijesta odvojite komad veličine kokošjeg jaja i od njega napraviti kuglicu. Na ravnoj površini na koju ste nanijeli brašna rukom razvucite kuglicu tako da dobijete krug jednake debljine ( ne puno tanko ). Na sredinu tijesta stavite količinu nadjeva po vašoj želji. Nadjev obložite tijestom tako da dobijete oblik smokve i pazite da između tijesta i nadjeva nema rupica.

Priprema prženja
Pripremite dvije zdjele, jednu sa jajima, a drugu sa kršnim mrvicama. Pržiti (preporučamo fritezu) u vručem ulju dok prema vašoj procjeni ne dobije zlatnožutu boju. Obavzeno ih nakon prženja položiti na papirnatu salvetu i ostvaiti 10 minuta da papir upije višak ulja pa onda poslužiti.

Priprema umaka:
U posebnu zdjelu izdvojiti 4 žlice senfa i isto toliko maslinova ulja. Sa ručnom mješalicom dobro izmiješati. Nakon što se dobro izmiješa doliti vrhnje za kuhanje po potrebi zajedno sa usitnjenim kikirikijem („prašina“) i mendulom te  dalje dobro izmiješati dok se ne dobije relativno gusta smjesa.

Posluživanje:
„Smokve“ količinski poslužiti prema mogućnostima konzumenata, ali jedna svakako mora biti rasječena po pola (okomito). Uz „smokve“ poslužiti lakši umak (predložen u pripremi) i malo jači  (preporučam BBQ umak). Možete kao podlogu "smokvama" umjesto lista smokve poslužiti zamjenu i to pire od graška.  

 
Za piće ponuditi kupažu (paška žuticu i maraština) .

PUNJENE PAPRIKE ISPOD PEKE

 

Zanimljivost: Riječ "paprika" iz hrvatskoga je jezika prešla u mnoge druge europske jezike kao posuđenica. Tako riječ "paprika" postoji u: njemačkom, francuskom, talijanskom, španjolskom, ruskom, portugalskom, grčkom jeziku...... 

 

Sastojci (4 osobe): 250 g mljevene junetine; 1 kom kapule; 4 režnja luka; 1 žličica pasirane rajčice; 1 kom kiselog vrhnja (najmanji) 100 g pancete; 100 g topljivog sira; 500 g krupmira; 1 dcl bijelog vina; 100 g svinjske masti; 500 g rajčica; sušena majčina dušica.


Priprema
Dinstati kapulu dok ne požuti i ubaciti luk. Na polovinu dinstanja dodati meso i pirjati dok ne promijeni boju. Nakon toga dodati žličicu pasirane rajčice uz malo vode i vina te dobro promiješati i reducirati. Nakon reduciranja dodati kiselo vrhnje i sir zajedno sa prstohvatom majčine dušice te dobro promiješati.
Paprike osloboditi sjemenki i prepoloviti ih na pola i popuniti smjesom. Posudu u kojoj će se peći premazati svinjskom masti. Napunjene paprike posložiti na posudu te ostaviti mjesta za krumpir. Krumpir nasjeckati prema želji (preporučam malo veći čips). Na tako posloženu posudu pobacati tanko sjeckanu pancetu. Peći pod pekom 30'.

 
Posluživanje

Na tanjur posložiti minimalno dvije paprike zajedno sa krompirima te rajčice narezane na ploške. Sve pokapati maslinovim uljem.

 
Za piće ponuditi sauvignon. Sauvignon je bijelo, suho ili polusuho vino žutozelenkaste do zlatne boje, vrlo dobro međusobno povezanih sastojaka. Odlikuje se ugodnom svježinom, a u specifičnom vinskom mirisu sortna aroma je fina i nenametljiva. Okus koji ostaje ustima pun je i tipičan za sauvignon međimurskog vinogorja te vrlo lako prepoznatljiv. Pije se rashlađen na 10 °C.

srijeda, 24. kolovoza 2016.


MESNA TORTA 

Zanimljivosti:
Papar je višegodišnja drvenasta zimzelena biljka penjačica iz razreda Magnoliopsida, porodice Piperaceae. Može dostići visinu do 15 metara. Oko sedme godine rađa punim rodom

 
Sastojci (6 osoba)

1 kg miješanog mljevenog mesa; 1 kg listova kiselog kupusa; 3 glavice kapule; 3 češnja češnjaka; prstohvat soli papra, sušene crvene paprike, bosiljka, mažurana, kadulje; panceta 100g; 50 g svinjske masti; 100g sira gaude; 500 g kromipra

Priprema:

U posebnoj posudi izmješati sve sastojke uz što usitnjeniju kapulu i ostale začine. Tako izmješano prodinstati na laganoj vatri i otopljenoj domaćoj svinjskoj masti dok meso ne potamni. Tako pripremljeno posložiti u okrugloj posudi koja se prethodno posloži sa listovima kiselog kupusa. Kada se ravnomjerno posloži po podlozi posuti sa naribanim sirom i prekriti listovima kiselog kupusa. Peči u pečnici na 220 0C do 45’. ZAdnjih 15 minuta na mesnu tortu posložiti tanko narezanu pancetu.

Pire pripremiti sa maslacem i sušenim bosiljkom.

Posluživanje

Nakon pečenja pustiti da odstoji 10 minuta. Poslužiti uz pire u odgovarajućem geometrijskom obliku sa svježim bosiljkom i sve pokapati maslinovim uljem.

 

Za piće ponuditi Vranac koji  u grožđu nakupi visok sadržaj šećera (od 20 do 25%) ta ko da vino ima tamnocrvenu do ljubičasto modrocrvenu boju uz visok sadržaj alkohola (od 12 do 13,5%vol.) i ekstrakta (između 25 i 30g/l), a u mirisnookusnoj sferi izrazit i ugodan vinski karakter. Pravilnikom o Nacionalnoj listi v.l. u RH (NN 159/04) ovaj je kultivar uvršten među preporučene samo u podregiji Sjeverna Dalmacija (vinogorja Imotski i Vrgorac), dok je u svim drugim vinorodnim područjima njegov uzgoj dopušten do gospodarske amortizacije, i nakon toga se više ne bi smio saditi. Piti ga na temperaturi 18 – 20 0C.)

 KANELONI ISPOD PEKE

Zanimljivosti:
Blitva (lat. Beta vulgaris subsp. vulgaris var. vulgaris) lisnato je povrće tamnozelene boje iz potporodice labode(Chenopodiaceae). Blitva je izuzetno djelotvorna za podizanje imuniteta, a predstavlja i savršeni diuretik.
Sastojci (za 2 osobe):
400 g blitve; ružmarin; peršin; origano; 2 češnja češnjaka; maslinovo ulje; sol; papar; 250 g kaneloni (buttoni); 2* 0,2 l bešamel; kuhana cikla; 400 g svježeg kravljeg sira; 100 g parmezana; 100 g pancete.

Priprema:
Kanelone prije postavljanja pod peku kratko (al dente) prokuhati na laganoj vatri i ocijediti, napuniti nadjevom te posložiti u zdjelu, prekriti parmezana (50 g) i preliti bešamelom.
Peku obavezno zagrijati. Ispod peke peči 20’ prije nego se pokrije pekom na kanelone posložiti tanko narezanu pancetu.
Nadjev: skuhanu blitvu pomiješati sa začinskim biljem, kravljim sirom i parmezanom (50 g) te maslinovim uljem pa dodati prstohvat soli i papra. 

Posluživanje
Kanelone izdvojiti na tanjur uz kanelone poslužiti grančicu ruzmarina i dva komada kuhane cikle te roštiljanu pancetu. Sve pokapati maslinovim uljem.

 
Za piće ponuditi zlatan otok. (Zlatan otok je suho bijelo vino kristalno bistre sjajuće žute bojeiz hvarskog vinogorja. Kretnjom u čaši pokazuje odličnu konzistenciju i uljnost ravnomjerno se spuštajući po rubovima čaše. Proizvodi se od nekoliko autohtonih hvarskih sorata s lokaliteta Hvar, Milna i Zavala. Blagi muškatni ton daje mu kultivar prč. Temperatura serviranja 12 0C. )

 PITA OD TIKVICA ISPOD PEKE    

Zanimljivosti:
Jednostavno, tikvica je voće, ne zaboravite.
 

Sastojci (4 osobe):
2 žlice maslaca; 4 šalice tanko narezanih tikvica; 1 šalica sjeckanog crvenog luka; 2 žlice peršina; 1/2 žličice soli; 1/2 žličice papra; 1/4 žličice češnjaka u prahu; bosiljak; origano; 2 šalice mozzerelle; posni sir 200 g; 2 žličice senfa; 1 lisnato tijesto.

Priprema:
Obavezno zagrijati peku.
Na istoj vatri koja se priprema za peku (na trinog) rastopite maslac na tavi. Dodajte crveni luk i tikvice koje ste prije toga ocijedili, oko 6 do 8 minuta povremeno miješajući dok ne omekšaju. Dodajte peršin, sol, papar, češnjak u prahu, bosiljak i origano.
U zdijeli izmješajte posni sir i mozarelu sa bosiljkom. Dodajte povrće te lagano miješajte dok se ne poveže. Ostaviti 5-10 minuta da se sjedini.
Razvucite lisnato tijesto na veličinu kalupa za pečenje. Lagano s vilicom izbodite tijesto. Premažite ga senfom. Izlijte smjesu ravnomjerno po tijestu.
Pecite ispod peke min. 20 minuta (dok vam nož ne izađe čist). Ako je potrebno, zadnjih 10 minuta prekrijte rub kore papirom za pečenje kako bi spriječili prekomjerno tamnjenje.

Posluživanje:
Pitu pustite da odstoji 10 minuta prije posluživanja.

Za piće ponuditi vino Bogdanuša (Bogdanuša bijela, Bogdanuša mala, na mjesnim hvarskim narječjima: bojdanuša) je bijela autohtona hrvatska sorta vinove loze koja se uzgaja uglavnom na Hvaru, gdje je i nastala. Predaja kaže da se ovo vino zbog izuzetne kvalitete pilo isključivo za vjerske praznike što je i razlog naziva Bogdanuša. Vino je zlatno žute boje, suho i okusa poput šerija, sa više od 13% alkohola. Zbog svoje dokazane kakvoće, pilo se i na bečkom dvoru.

 

petak, 19. kolovoza 2016.

GRADELIRANE BRESKVE
 
Zanimljivost
 
 

Đumbir (Zingiber officinale), potjeće iz Indije U ljekovite svrhe upotrebljava se preko 5000 godina naročito za bolju probavu i protiv mučnine.
 

 



Sastojci (4 osobe): 
200 g svježeg sira; 3 žlice meda; 2 žličice naribanog (ili suhug) đumbira; 2 žličice usitnjenog badema; 4 žličice nasjeckanih oraha; 4 velike breskve; 100 g sladoleda (po želji).

Priprema:
OcijeditI svježi sir od tekućine te ga pomiješati s medom i đumbirom. Smjesu ostaviti sa strane 10'. Druga smjesa je pomiješani prethodni isjeckani badem i orah. Stavite prepolovljene i očišćene breskve na gradele najviše 3' odnosno dok breskva ne poprimi karameliziranu boju. Nakon gradeliranja u  breskvin utor od koštice ubaciti smjesu sa sirom, a preko sira posuti izmrvljeni orah i badem.. Pokapati s maslinovim uljem.
Posluživanje
Na svaki tanjur postaviti dva komada gradelirane breskve. Sladoled servirati po želji. Uz popunjene breskve postaviti za ukras listiće metvice.
Ponuditi  za piće dosta rashlađeni sok od breskve i naranče. Naranču presjeći pri vrhu (dobijete kapicu), potom izvući smjesu koju zajedno sa nasjeckanom breskvom blendirati tako da se dobije sok. Sok uliti u praznu naranču i pokriti sa kapicom kroz koju provućete slamku.
Poslužiti i desertno vino po mogućnosti traminac. 
 
 
 


GRADELIRANA  PIZZA






 
Zanimljivost:
Pizza se prema originalnoj recepturi mora peći na 485 stupnjeva celzija i to 60 do 90 sekundi! Tijesto se mora umijesiti i razvaljati ručno, bez ikakvih mehaničkih pomagala, samo uz pomoć dlanova i prstiju. Nadalje, pizza ne smije imati promjer veći od 35 centimetara ili biti deblja od 3 milimetra u sredini. Iako zvuči ekstremno, prave se napolitanske pizze ovih karakteristika se još uvijek mogu naći u starom dijelu Napulja.
 
Sastojci (za 2 osobe):
400 g tijesta  za pizzu;  ½ šalice umaka od rajčice; ½ glavice luka; 2 kom pilećih prsa; šalica komdanog sira; zelena paprika; avokado; origano; 2 jušne žlice maslinovog ulja.

Priprema:
Piletinu i papriku peči na gradele i nakon nakon gradeliranja nasjeckati po želji. Razvući tijesto za pizzu te ga podijeliti na dva dijela. Nauljiti dijelove pizze i postaviti ih na gradele. Gradelirati 5 minuta pa tako pripremljeno prebaciti na stol za pripremu pećenom stranom prema gore. Pomiješati umak od rajčica i origano te nanijeti na pećenu stranu tijesta. Na tako nanesenu smjesu dodati isjeckanu piletinu, luk, papriku, sir i avokado. Tako složenu pizzu postaviti na gradele i gradelirati 5 minuta

 
Posluživanje
Na svaki tanjur postaviti roštiljanu pizzu uz narezane pome i bosiljak, a sve preliveno maslinovim uljem.


Ponuditi crno pivo