nedjelja, 28. kolovoza 2016.


PUNJENE TIKVICE ISPOD PEKE

 


Zanimljivosti: Mljeveno meso potjeće iz maloazijske kolijevke prvih civilizacija, one sumerske, mezopotamske, asirske, perzijske, pa grčke i rimske i naposlijetku osmanlijske. Ipak Turci su za nas bili presudni jer su u svom pet stoljeća dugom prodoru na Balkan i zapad donosili jela od mljevenog mesa.

Sastojci:
Tikvice; mljeveno meso; krumpir; panceta; mrkva; luk; češnjak; sol; papar; origano; majčina dušica; ružmarin; maslinovo ulje; klinčić; crvena paprika; krušne mrvice; sir gauda; kopar ; maslac; svinjska mast

Priprema:
Prethodno narezani, posoljeni i osušeni krumpir zajedno sa narezanom mrkvom (po dužini) u posebnoj zdjeli začiniti sa soli, paprom, koprom i crvenom paprikom. Tikvice prepoloviti na pola i iz svake polovine izvuči pulpu.
U tavi na vatri (trinog) dinstati luk i češnjak na maslacu. Nakon što dobije smeđu boju dodati mljeveno meso zajedno sa dobro usitnjenom pancetom i pulpom iz tkvica i dinstati nekoliko minuta.
U posebnoj zdjeli tako dobivenu smjesu pomiješati sa krušnim mrvicama i začinima po želji. Sa tako dobivenom smjesom započeti proces punjenja tikvica. Svakako ostaviti šaku smjese sa strane.
Zdjelu u kojoj se peku tikvice namazati svinjskom masti i posložiti napunjene tikvice i između njih začinjene krumpire i mrkvu.
Poklopiti peku i peči 45 minuta. Nakon toga isprazniti tekućinu, preokrenuti tikvice, a preostalu smjesu pobacati po tikvicam zajedno sa tanko narezanom pancetom. Posuti i svježe ubrani ružmarin. Ukoliko vam se sviđa možete naribati sir preko tikvica. Peči 15 minuta.  

Posluživanje:
Poslužiti barem 5 minuta nakon otvaranja peke da se malo tikvice „odmore“. Gostima omogućiti samostalno posluživanje iz peke.


Za piće ponuditi dosta rashlađenu graševinu. Graraševina, bijela sorta grožđa i istoimenog vina. Pretpostavlja se da je porijeklom iz srednje Evrope, ali se toliko udomaćila kod nas da je mnogi smatraju autohtonom sortom. U Hrvatskoj je to jedna od najpopularnijih bijelih sorti. Vino graševine je najčešće slamnatožute boje, izraženog mirisa, suho, srednjeg sadržaja alkohola i ekstrakta, ugodno gorkasto i već kao mlado vino razvija sortni miris i aromu istaknute svježine. S obzirom na veličinu utjecaja pedoklimatskih uvjeta na aromu vina, uz varijetalnu oznaku graševina, često se navodi i ona regionalna (pr. Graševina slavonska ili graševina erdutska, ovisno o vinogroju). Drugi nazivi: Grašica, Riesling italico, Laški rizling, Welschriesling, Olasz Rizling i Rizling Vlašsky)

Nema komentara:

Objavi komentar