četvrtak, 17. studenoga 2016.


PUNJENE  ŠKOLJKE ISPOD PEKE      

   

 
 
ZANIMLJIVOSTI
Čili (chilli) je plod različitih tropskih vrsta paprike (uključujući i neke varijetete nama poznate domaće paprike) s vrlo sitnim plodovima koji se suše i melju u prah. Čiliji su dugi svega 4 cm, boje žute, zelene, narančaste ili crvene, a imaju nadasve ljuti okus. Kada se komuške osuše i samelju dobije se kajenski papar. Naziv čili potječe od španjolske riječi chile za tu vrstu paprike, budući da su je Španjolci donijeli u Evropu za vrijeme Kolumbovih putovanja. Šarenilo naziva proizlazi iz doba kada se čili dopremao iz portugalskih i španjolskih kolonija u Južnoj Americi, Indiji i Africi.

SASTOJCI
Tjestenina conchiglioni,  brokula, maslinovo ulje, sol; papar; sir cheed; vrhnje za kuhanje; maslac; chili; ostali začini po želji, BBQ umak.
PRIPREMA
Brokulu skuhati u posoljenoj vodi i zatim dobro ručno pasirati. Tijekom pasiranja dodati ribanog sira po želji. Ostaviti  stabiljiku prema želji kako bi imali za ukrašavanje. Smjesu od brokule (pire) izraditi na temelju pasirane brokule u koju zajedno sa vrhnjem za kuhanje, maslinovim uljem i maslacem te začinima ( ne zaboravite chili). Ohlađene skuhane „školjke“ napuniti sa smjesom koju prethodno ostavite  u frižideru da se sjedini. Tjesteninu conchiglioni prije punjenja i postavljanja u peku skuhati al dente.
U zagrijanoj peki peči 15 minuta. Nakon toga izvaditi i posuti sa sirom cheedar i malo ružmarina te BBQ umakom i peči još 10 minuta.
 POSLUŽIVANJE
Prije posluživanja pustiti nekoliko minuta da se ohladi. Na tanjur uz školjke ( komada po izboru) svakako servirati brokulu u komadu i grančicu ružmarina. Sve pokapati maslinovim uljem i BBQ umakom.
 
Za piće ponuditi Silvanac zeleni. Silvanac je jedna od najstarijih bijelih sorti na svijetu, a danas je ponos vinogorja Orahovice. Vrlo je osjetljiva na terrior, a upravo je u Orahovici našla idealno stanište i dalje isključivo vrhunska vina. Dodatni dokaz izvrsnosti ovog vina je i prestižni znak Izvorno hrvatsko. Vino je Iskričave žutozelena bojakoji daje 14,5%. Servirati na  10 do 12°C.

 

 

ponedjeljak, 7. studenoga 2016.


KRUMPIROVO STABLO    

 
ZANIMLJIVOSTI
Brokula sadrži različite biološki aktivne sastojke (fitokemikalije), čija antioksidativna svojstva pozitivno utječu na zdravlje. Za nju se zna više od 2000 godina. U 16. stoljeću brokula je rasla na zapadnim obalama Medtiterana, uglavnom u Italiji i Francuskoj. Naziv biljke potječe od italijanske riječi "brocco" što znači izdanak, mladica.

SASTOJCI
Piletina (prvenstveno batak); brokula, maslinovo ulje, krumpir; sol; papar; sir; senf; vrhnje za kuhanje; maslac; BBQ umak

PRIPREMA
Krumpir dobro očistiti s vodom pa ga zatim izdubiti sa prikladnim alatom kako bi izvađenu smjesu iskoristili za dekoraciju. Krumpir zatim prokuhati (ne skuhati) u posoljenoj vodi.
Brokulu skuhati u posoljenoj vodi i zatim dobro ručno pasirati. Tijekom pasiranja dodati ribanog sira po želji. Ostaviti  stabiljiku prema želji kako bi imali za ukrašavanje.
Mariniranu piletinu  ( u senfu i maslinovom ulju sa začinima) najprije popeči u tavi.
U zagrijanoj pečnici zajedno peči punjeni krumpir ( sa usitnjenom brokulom) i piletinu koju prije toga premažemo BBQ umakom. Peči 15 – 20 minuta na 2000 C.
Pire od brokule izraditi na temelju pasirane brokule u koju zajedno sa vrhnjem za kuhanje, maslinovim uljem i maslacem te začinima  zapeči zajedno sa punjneim krupmirom.

POSLUŽIVANJE
Na tanjur uz pečenu piletinu servirati punjeni krumpir sa krošnjom od brokule čiju stabljiku uguramo u punjenje. Uz navedeni servirati i pire od brokule sa „srcem“ od krumpira. Piletinu servirati po želji, ali da bude uz punjeni krumpir.


Za piće ponuditi Silvanac zeleni. Silvanac je jedna od najstarijih bijelih sorti na svijetu, a danas je ponos vinogorja Orahovice. Vrlo je osjetljiva na terrior, a upravo je u Orahovici našla idealno stanište i dalje isključivo vrhunska vina. Dodatni dokaz izvrsnosti ovog vina je i prestižni znak Izvorno hrvatsko. Vino je Iskričave žutozelena bojakoji daje 14,5%. Servirati na  10 do 12°C.

 

ponedjeljak, 19. rujna 2016.


SUHO JELO       

 

Zanimljivost:
Orah (lat. Juglans) potjeće od roda biljaka iz porodice Juglandaceae. Dvadeset jedna vrsta oraha proteže se od sjeverne umjerene klime u području od jugoistočne Evrope do Japana te od jugoistočne Kanade do Kalifornije na zapad i Argentine na jug. Plodovi svih vrsta oraha su jestivi, ali orasi koji se obično kupuju u trgovinama potječu od perzijskog oraha, jedine vrste koja ima velik plod i tanku ljusku. Poljoprivredna vrsta koja je izabrana zbog tanke ljuske i izdržljivosti u umjerenoj klimi ponekad se naziva "karpatskim orahom".

Sastojci :

Tvrdi sir; maslinovo ulje; pome; sol; luk; rikola; papar; orah; grožđe; crni integralni beskvasni kruh

Priprema
Barem dva dana,  prije posluživanja jela, držati sir u smjesi maslinovog ulja i papra. Narezati sir u oblik koji želite za posluživanje. Na pobacati orah u komadima te male pome prepoloviti na pola a neke ostaviti cijele isto kao i grožđe. Na tako postavljenu podlogu pobacati sir (ne slagati) i na sve to rikolu koja mora biti osušena i svježa. Nakon toga sve pokapati maslinovim uljem poslotiti i popariti. Uz  jelo poslužiti crni integralni beskvasni sir (po želji može biti i zagrijan.

Posluživanje
Pladanj mora biti što čudniji (nikako ne klasični tanjur), dakle mora biti drvo, kamen ili neki drugi materijal. Nikako ne posluživati pribor za jelo, jesti prstima po mogućnosti uz tihu klasićnu glazbu.
 

Uz jelo ponuditi  vino rosé.  Rosé  vino se pravi od crvenog grožđa tako da se soku dopusti dodir s tamnim lupinama dovoljno dugo da poprimi ružičastu boju, pa se malo tanina zadrži u lupinama. Gdje se izradio prvi rosé nije zabilježeno ali se uvriježilo da se u srednjem vijeku najprije pojavio blijedi clarets iz Bordeauxa koji će steći svjetsku pozornost. Prema povijesničaru Hughu Johnsonu u to doba na moćnom engleskom tržištu najcjenjeniji clarets su bili vin d'une Nuit ili "vino od jedne noći", koji su blijedo-roze boje.

KRUMPIROVI   MEDALJONI 

 


Zanimljivost:
Kopar prvenstveno pojačava aromu jelu, potiće metaboizam na bolju probavu, a time poboljšava apetit. Pradomovina kopra je Perzija i istočna Indija. I danas postoje vjerovanja kako će ako mu žena stavi kopra u cipelu, raditi što mu žena želi.

Sastojci: Krumpir; maslac; vrhnje za kuhanje; češnjak u prahu; sol; papar; panceta; kiselo vrhnje ili kajmak; kopar; mažuran; mozzarela.

Priprema:
Krumpir dobro isprati. Izrezati ga na tanke okrugle plohe ( debljine max 3 mm). Narezane krumpire staviti u zdjelu. Na njih proliti rastopljeni maslac,a potom i vrnje za kuhanje. Zatim na što sitnije naribati sir i pancetu. Na njih pobacati češnjak u prahu, sol i papar. Na kraju dodati kopar i mažuran. Na pladnju od mafina u utore posložiti medaljon na medaljon od veličine po izboru. Peči 1 sat na 2200 C. Posljednjih 10 minuta pečenja, na svaki medaljon pobacati naribanu mozzarelu.

Posluživanje

Poslužiti jedan do dva medaljona uz kiselo vrhnje ili kajmak po izboru. Dok se medaljoni peku da ne bude dosadno može se dinstati povrće po želi ili raditi pire od graška kao podloga.

 
Za piće ponuditi Ponuditi žilavku. Žilavka je autohtona sorta grožđa Hercegovine. To je srednje kasna sorta koja sazrijeva krajem rujna. Težina grozda iznosi od 150 do 200 grama. Uzgaja se na niskom, srednjem visokom i visokom trsu. Vrlo dobro uspjeva na plitkim i krškim tlima i odlično podnose sušu. Količina sladora u moštu varira od 20 do 24 %, a ukupna kiselost mošta žilavke iznosi 5-8 g/l. Vino žilavka visoke je kakvoće s karakterističnim svojstvenim mirisom. Harmonično je, pitko i lepršavo žuto-zelene boje. Vino doseže jakost od 12-13 vol % alkohola. Žilavka se odlikuje kristalnom bistroćom a poslužuje se na temperaturi od 12°C.)

 

ZAJEDNIČKI  KRUMPIR     

 

Zanimljivost:
Peršin je do kraja srednjeg vijeka bio isključivo ljekovita biljka i biljka za ukrašavanje

Sastojci : maslinovo ulje; maslac; sir parmezan; crni papar; hamburger; mozzarela;  krumpir; timijan; peršin; češnjak; sol.


Priprema
Krumpir dobro oprati i narezati ga bočno tako da ostane duža ravna površina. Nožem što je moguće dublje izraditi prorez prateći oblik krumpira i tako smanjivati oblik minimalno 5 mm. Zatim okrenuti krumpir i rezati ga svakih 5 mm od sredine do ruba tako da u sredini ostane nedirnuti krug. Okrenuti krumpir osušiti ga i lagano razdvojiti tako da dobijemo pravo kutne komade koji su povezani. Tako pripremljen krumpir peči pola sata na 2200 C. Dok se peće krumpir izraditi smjesu peršina, otopljenog masla, soli, papra i češnjaka te dobivenu smjesu prožeti kroz pore pečenog krumpira. Tako pripremljen krumpir peči narednih pola sata na 2200 C. Nakon pola sata izvaditi krumpir i na njega položiti sitno nasjeckan hamburger, mozzarelu pa sir parmezan te timijan. Tako pripremljen krumpir peči narednih 10 minuta na 2200 C.
 
Posluživanje
Nakon pečenja ostaviti 2 minuta da odstoji te poslužiti na zajedničkoj podlozi tako da svaki konzumet može prstima otkinuti komad krumpira koji izabere. Uz jelo pustiti instrumentalnu podlogu kad se male ruke slože….

 
Za piće ponuditi Kraljevinu. Kraljevina je tradicionalno suho bijelo vino zelinskog kraja, srednje alkoholično i blago izražene kiselosti. Izrađuje se iz sorte grožđa Kraljevina.
Poslužuje se rashlađeno na 11°C

 

ŠTAPIČASTE  SRDELE     

 
Zanimljivost:
Srdela (lat. Sardina pilchardus) je riba iz porodice haringi (Clupeidae). U Hrvatskoj je “zovu” sardina, srđela, šardela, ali i štijavica ili žir. Naraste najviše do 25 cm duljine i 8 dkg težine, uz prosječnu od 3 dkg. Pelagijska je riba, a to znači da je stalno u pokretu pa se može loviti u istoćnom dijelu Atlantika između Islanda i Senegala. Najviše je ima u Sredozemnom moru, Crnom moru  i Jadranu. Kod nas je najviše ima na zapadnoj obali Istre, lošinjski arhipelag arhipelag, istočno od Oliba, vanjska strana Dugog Otoka,, Paklenskih otoka, Palagruže, Visa, Lastova, južnog Pelješca te Mljeta. Zovu je i kraljicom riba, jer je bogata nezasićenim aminokiselinama omega-3 i omega-6, bjelančevinama, uhljikohidratima, mastima, vitaminima (A, D i E) te mineralima.

Sastojci : srdele; maslinovo ulje; crni papar;  timijan; peršin; češnjak; sol; rikola; luk; poma.


Priprema
Naložoiti jaku vatru i gradele dobro ugrijati. Srdele dobro osušiti i na taknuti na štapić tako da je probijemo na dva mjesta. Paziti da ne pukne. Kada sve nataknemo (maksimalno dvije na jedan štapić., gradelirat  maksimalno dok  ne pormijeni boju. Nikako ne dozvoliti da se osuši i zatro je treba okretatina sve strane tako da se ravnomjerno ispeće. Nakon što se ispeku na posebno tanjuru dobro ih pokapati maslinovim uljem i narezati na sitno luk i ostavito dok se ne pripremi servirni pladanj.

 Posluživanje
Pladanj mora biti pokretan (u krug ) tako da konzumenti lako dođu do srdele. Sredele na pladanj poslužiti na nestašni način posuti je rikolom i pomamma te sitno u krug narezanim lukom. Sve pokapati maslinovim uljem i popariti i posolliti,. Uz srdele poslužiti i miješanu salatu (rikola, kristal, pome luk) začinjenu maslinovim ulje i acetom.
 Za piće ponuditi vugavu. Vugava (još i viškulja i bugava) najpoznatija viška vinska sorta (iako je u ukupnim vinogradarskim površinama otoka oko 1970. godine sudjelovala tek s oko 4 do 5%). Grožđe iz kojega nastaje vrhunsko vino k.z.p. (viška vugava) proizvodi se samo na otoku Visu.  Svoju čuvenost duguje vremenima, kada su i bijela jako alkoholna i ekstraktom bogata vina bila na visokoj cijeni.

ponedjeljak, 5. rujna 2016.


LOGORSKA  VATRA    

 

Zanimljivost:
Kukuruz (Zea mays) je jednogodišnja biljka porijeklom iz Srednje Amerike. Ima muške i ženske cvijetove raste od 1,5 do 2,4 metra. Kukuruz je igrao važnu ulogu pogotovo u narodima Srednje Amerike. U Evrope je donijet 1493. a po nekim izvorima 1535. Na Balkan je stigao u 17. vijeku.

Sastojci : Kukurzno brašno; ulje; mlijeko ili jogurt; brašno; posni sir; sol; prašak za pecivo; panceta; kiselo vrhnje; crvena paprika


Priprema:
U veću zdjelu pomiješati kukuruzno brašno sa svim drugim sastojcima i dobro ručno izmješati. Kada se sjedine svi sastojci, dodati pancetu koja se isjecka na nasjitnije moguće komadiće. Još jednom dobro pomiješati. Na podlogu za pečenje položiti papir za pečenje, a na njega izliti izmješanu smjesu tako da se ne dobije visina iznad 5 mm. Peči 20 minuta na 200 0C.

Posluživanje
Preporučamo hladno poslužiti sa kiselim vrhnjem kojeg lagano posuti crvenom paprikom, a izrezati na što je moguće tanje štapiće.
 

Za piće ponuditi Maraštinu (Rukatac, Maraškin, Mareština, Krizol, Višana) se smatra autohtonom dalmatinskom sortom, iako je identična talijanskoj sorti Malvasia Lunga. Možemo je pronači u vinogorjima od Prevlake do hrvatskog primorja, a nešto više na otocima Korčuli, Lastovu i poluotoku Pelješcu. Osjetljiva je na pepelnicu, a služi za popravak kakvoće bijelih vina.

petak, 2. rujna 2016.


BONBON    

 
Zanimljivost: Grašak (lat. Pisum sativum) jednogodišnja je biljka iz porodice mahunarki, a kao povrtlarska kultura pripada zrnastim mahunarkama. Grašak je pronađen u starogrčkim grobovima 6000 godina pr. Kr., a u južnoj Rusiji u 5000 godina starim arheološkim slojevima. U Evropu je grašak stigao početkom srednjeg vijeka s Istoka u vrijeme velikih seoba naroda.

Sastojci : Piletina; grašak; mrkva; maslinovo ulje; luk; povrtni temeljac; parmezan; crni papar; hamburger; mozzarela; gljive, krumpir; bosiljak; timijan; origano; mažuran; senf.

Priprema
File od kokoše, a može i filetirani but marinirati sa senfom maslinovim uljem i začinima (najmanje 1 sat). Smjesu za punjenje bonbona pripremiti tako da u posebnoj zdjeli pomiješamo sitno nasjeckane gljive, mozzarelu, začine i sitno naribani krumpir. Na pripremljen file staviti smjesu i zarolati. Rolani file zamotati u papir za pečenje.
Peči na tavi dok ne potamni papir. Može se pripremati i u pečnici. Stvar je izbora.
Pire od graška ili mrkve. Povrće lagano skuhati i popeći na tavi, a zatim ga blendirati zajedno sa začinima i vrhnjem za kuhanje koji služi da se smjesa poveže.

 
Posluživanje
Poslužite max dva bonbona uz pire od graška ili mrkve. Ukoliko se ne možete odlučiti koji rižot onda poslužite u kombinaciji. posuto naribanim parmezanom i rikolom u obliku koji odaberete. Na tanjuru poslužiti i kratko zapečenu jabuku na maslacu uz posebno zapečeni hamburger.

Za piće ponuditi bijeli škrlet koja je autohtona je hrvatska sorta, raširena u Pokuplju, Vukomeričkim goricama, Moslavini. Bujnog je rasta, neredovite rodnosti zbog slabije oplodnje te se preporuča pinciranje rodnih mladica. Dobre je kakvoće, osobito na južnim položajima.


RIŽOT S JABUKOM I RIKOLOM    

 

Zanimljivost: Rižot od jabuka tradicionalni je  recept talijanske pokrajine Friuli

Sastojci : maslaca; maslinovo ulje; luk; celer; jabuka; riža; bijelo vino; povrtni temeljac; parmezan; crni papar; rikola; hamburger

Priprema
U vrelu vodu dodajte povrtne temeljce i kratko prokuhajte. Celer i luk sitno nasjeckajte, a jednu jabuku narežite na ploške. Na maslacu popecite celer, luk i hamburger te pirjajte dok ne omekšaju. Dodajte rižu, narezanu jabuku, pa zajedno lagano popecite. Nakon nekoliko minuta dodajte vino. Kada se vino reducira, malo po malo dolijevajte povrtni temeljac uz češće miješanje. Temeljac dolijevajte u 4-5 navrata, svaki put čekajući da se reducira. Pred kraj kada se riža skoro skuhala dodajte i drugu jabuku narezanu na ploške te maslac i popaprite. Maknite s vatre i umiješajte narezanu svježu rikulu i parmezan.
Posluživanje
Poslužite posuto naribanim parmezanom i rikolom u obliku koji odaberete. Na tanjuru poslužiti i kratko zapečenu jabuku na maslacu uz posebno zapečeni hamburger.

 
Za piće ponuditi Ottonel muškat koji potječe iz Francuske, slabe je bujnosti, rano dozrijeva. Ima niske količine roda uz visoku kakvoću. Otporan je na niske temperature. Preporučuju se bujnije podloge. Vino ima izrazit muškatni miris.


 GRADELIRANE  ROLANE   TIKVICE

 
Zanimljivost: Origano (lat. Origanum vulgare) - mravinac, divlji mažuran, mekulica, vranilova trava) je samonikla biljka mediteranskog podnebljaje začinska i ljekovita biljka iz familije usnatica (lamiaceae). Ime je dobila iz grčkog (Oros=brdo, Ganos=nakit), preko italijanskog jezika, "origano" - brdski nakit. Ljekovitost biljke bila je cijenjena još u antičkoj Grčkoj. Hipokratu je služila za ubrzavanje poroda i u liječenju hemoroida. Danas se koristi, pripremljen kao čaj, protiv grčeva u trbuhu, bolesti probavnog trakta i gornjih disajnih puteva.
Za sujevjerne: biljka štiti od zla, čini radosnim i bezbrižnim. Često je zbog tog "svojstva" uvezivan u vjenčane buketiće. Origanom su nekada "liječena" djeca koja su sporo progovarala i oboljeli od epilepsije.

Sastojci:  tikvice; panceta; krem sir; kiselo vrhnje; maslinovo ulje; sol ; papar; nana; bosiljak;  origano, peršin, lavanda; rukola; šeri pome; mrkva.

Priprema:
Tikvice  izrezati na uzdužne fete debljine oko 2 mm posoliti ih i ostaviti na kuhinjskoj krpi 10 min da puste malo soka i obrisati. Nakon postupka slijedi gradeliranje tikvica s obje strane. Pancetu tanko narezanu malo gradelirati da postane blago hrskava. Za vrijeme gradeliranja izmiješati krem sir i usitnjene začine u posebnoj posudi. Gradelirane tikvice premazati primpremljenom smjesom i na smjesu dodati gradeliranu pancetu. Zarolati tako pripremljenu tikvicu povezati je visokom čačkalicom.. Tako napunjena ponovno na blage gradele da se sir sjedini sa tikvicom, ali se pospe sa naribanim sirom. U procesu garedliranja paralelno gradelirati i tanko tanko narezane mrkve
Posluživanje
Na svaki tanjur minimalno postaviti dvije zarolane tikvice koje treba posuti maslinovim uljem. Oancetu neuredno pobacati po tikvicama. Uz tikvice poslužiti lagano pećeni kruh i gradelirane mrkve.

 
Ponuditi Rajnski rizling. Za Rajnski rizling - ispravan bi naziv bio bijeli rizling (weise riesling).  Rajnski rizling nazivaju kraljem bijelih vina i najplemenitijom bijelom sortom na svijetu. Smatra se se da sorta dolazi iz doline Rajne u Njemačkoj,  Vino redovne berbe je žuto zelenkaste boje. Predikatna vina su zlatno žuta. U bogatom mirisu ovoga vina često se osjeti marelica, breskva, pa čak i ruže. U okusu je, s idealnim odnosom šećera i kiselina. Suhi rajnski rizling pije se iz tzv. riesling čaše, na temperaturi 10 – 12 0C.)

 

četvrtak, 1. rujna 2016.


MIJEŠANA ŠTRUCA ISPOD PEKE

Zanimljivost:
Mažuran (majoran) dolazi iz male Azije. Afrodita, boginja ljubavi i ljepote, opisuje majoran kao simbol zadovoljstva. U Grčkoj je bio običaj mladencima objesiti majoranom nanizan lančić oko vrata. Hymenaios, grčki bog braka, predstavljan je sa vjencem majorana. Majoranova mast trošila se protiv grčeva i prehlade dojenčadi. U obliku obloga koristi se protiv zglobobolje i rana. Kao čaj protiv prehlade i za dojilje.

 

Sastojci: Krumpir; mljeveno meso; tikvice;  luk; češnjak; sol; papar; rajčice; panceta; sir gauda; origano; majčina dušica; klinčić; mažuran; mozzarela; mrkva; balancana; krušne mrvice; svježi sir; svinjska mast; crvena paprika; ružmarin

 

Priprema:
Naribati tikvice i krumpir (što sitnije) posoliti i nakon 5 minuta staviti na kuhinjsku krpu i iscijediti vodu. Naribati na što sitnije komade, luk i češnjak. U veću zdjelu pomiješati sve narezano i naribano zajedno sa mljevenim mesom i krušnim mrvicama te začinima. Na papir za pečenje posuti krušne mrvice i na tako pripremljenu podlogu razvući mljeveno meso na debljinu koja garantura da neće pucati kada je zarolamo. Na tako razvučenu podlogu tanko premazati svježi sir, pobacati sitno narezanu pancetu i naribanu mozzarelu sa naribanim sirom. Zarolati smjesu i zatvoriti je da smjesa ne ispadne. Zdjelu za pečenje premazati svinjskom masti. Posložiti štrucu u zdjelu, a oko nje pobacati začinjene krumpire, mrkvu, balancanu, rajčice.  Krumpire, balancanu i rajčicu te luk nasjeckati na relativno srednje komade i začiniti ih sa soli, paprom, crvenom paprikom, origanom i mažuranom.
Peči 50 minuta. Otvoriti peku odvojiti tekućinu sa strane i štrucu okrenuti za 180 0C. Na štrucu posložiti tanko narezanu mozzarelu, a na ostatak pobacati tanko narezanu pancetu pomogućnosti svježi ružmarin i mažuran. Peči daljnjih 15 minuta.

 
Posluživanje
Poslužiti 5 minuta nakon završnog otvaranja peke i to u posudi u kojoj je i pečeno. Prepustiti konzumentima da sami odluće što i koliko će jesti uz note zagorske pjesme.

 

Za piće ponuditi Teran. Teran je autohtona istarska vinska sorta grožđa i crno vino koje se iz nje proizvodi. Glavne karakteristike terana su umjerena količina šećera i vrlo visoke kiseline. Teran ima karakterističnu rubinsko crvenu boju (boju zečje krvi) s ljubičastim tonovima prilikom rotiranja vina u čaši. Aroma je tipična, voćna. Neki ga enolozi smatraju ljekovitim vinom zbog veoma visokih polifenola (tanini). Poslužuje se i pije na temperaturi od 18 do 20 0C).

PIZZA BEZ TIJESTA 

 

Zanimljivost:
Mozzarella (bivolji sir) po legendi, je nastala kada su rimski legionari i trgovci bivolje mlijeko transportovali u kožnim vrećama, pa se tokom puta po Rimskoj imperiji, zbog toplote uz fermentaciju i mreškanje bisaga, slučajno stvorio mladi nesoljeni sir.

Sastojci: Krumpir;  luk; češnjak; sol; papar; umak od rajčice; panceta; sir gauda; sir parmezan; gljive; origano; majčina dušica; muškatni oraščić; mažuran; mozzarela

Priprema:
Mladi krumpir dobro očistiti, ali ne guliti koru. Isjeckati ga na okrugle komade na što je moguće tanju debljinu (2-3 mm). Tavu nauljiti i poslagati isjeckani krumpiru krug tako da svaki komad prelazi polovinom na drugi komad krompira i tako polagati krompir dok se ne zatvori krug odnosno praznina na tavi. Osim što se na krumpir pospe prstohvat soli i papra posuti po cijeloj površini i ribani parmezan (što sitniji). Tako posložena smjesu na poklopljenoj tavi peči 5 minuta.
Nakon završetka termičke obrade posuti već prije pripremljen umak od rajčica, na umak posložiti nasjeckane gljive, a zatim tanko narezanu mozzarelu. Na tako posloženu smjesu posuti i naribani sir. Peči u poklopljenoj tavi 10 minuta. Zatim dodati tanko nasjeckanu pancetu sa svim raspoloživim začinima i peči narednih 5 minuta.

 
Posluživanje

Poslužiti narezanu na komade prilagođene konzumentima uz preporučam talijansku kanconu.

 

Za piće ponuditi svjetlo pivo ili malvaziju. Malvazija se smatra autohtonom sortom istarskog poluotoka (no zbog imena, postoji pretpostavka da je grčkog porijekla). Bujne je vegetacije, srednje i neredovite rodnosti zbog slabije oplodnje. Preporučuje se pinciranje rodnih mladica. Dozrijeva u III. razdoblju, može dati vina vrlo dobre kakvoće, nježna i skladna, prepoznatljivog okusa i mirisa.

 

PUNJENI  KRUMPIR 

  
Zanimljivost: Kim (lat.Carum carvi) jedan je od najstarijih poznatih začina iz porodice apiaceae. Plodovi kima nađeni su u iskopinama iz 3000-te godine p. n. e., a u pisanim spomenicima pominje ga Karlo Velik. Kim pospješuje apetit, olakšava varenje, nadutost i pomaže kod grčeva u trbuhu. Ulje kima koristi se za ublažavanje glavobolje, migrena i loše probave.
Sastojci: Krumpir; crveni grah; kukuruz; luk; češnjak; blaga crvena paprika; kim; zelena paprika; sol; papar; koncentrat rajčice; bijelo vino; panceta; kaul; mljeveno meso; sir ; soja sos; bosiljak

Priprema:
Krumpir napola skuhajte u kori. Izvadite ga iz vode da se ohladi. Za kukuruz i crveni grah bi bilo najbolje da se skuhaju, ali se mogu koristiti i oni iz konzervi.
Očistite i sitno nasjeckajte luk pa ga dinstajte, dodajte češnjak. Kad zamiriši, zalijte s malo tople vode, dodajte rajčicu, isjeckanu pancetu, kukuruz, grah i ostalo sitno nasjeckano povrće koji ste prethodno isprali, začine i ako je potrebno, dodatno zalijte s vinom pokapajte soja sosom. Tako dinstanu smjesu odvojiti tako da 2/3 izmiksamo u blenderu. Sve zajedno mora biti dosta gusto. Ostala dinstana smjesa potrebna je za posluživanje. Krumpire prerežite uzdužno popola pa pažljivo žličicom izdubite sredine. Dio krumpira koji ste izvadili izdrobite vilicom pa pomiješajte s grahom i kukuruzom odnosno cijelom smjesom.
Upalite pećnicu na 200 °C. Na pleh za pečenje stavite papir za pečenje pa po njemu posložite krumpire koje ste nadjenuli smjesom. Pecite otprilike dvadeset minuta na 1800C.
Ako pečete na gradelama onda popeći krumpir tako da narezane površine okrenemo na roštilj. Kada se zarumeni odnosno dobije roštilj boju napuniti ga sa smjesom i ponovno postaviti na roštilj tako da se ispeče i kora te da se punjenje sjedini sa krumpirom.
Nakon pečenja na krumpir posložiti ostatak dinstane smjese po krumpirima.
Mljeveno meso začiniti sa zaćinima po želji i najprije ga popeči na tavi, a nakon što ga se odvoji od masnoće ohladiti i peči u pečnici zajedno sa krumpirom. Zadnjih 10 minuta pečenja krumpir i mesne okruglice posuti izribanim sirom. Kaul nikako ne prekuhati, a kuhati ga u posoljenoj vodi sa nekoliko kapi ulja.
Posluživanje
Poslužiti jednu do dvije pripremljene polovice uz mesne okruglice te svježi bosiljak u specifičnim posudama. Kao prilog ponuditi skuhan kaul začinjen maslinovim uljem i popapren.

Za piće ponuditi Plavac mali. Plavac mali je vino tamno - rubinaste boje s modrim refleksom, lijepo razvijenog mirisa, krepko je i trpko sa specifičnim okusom. Najznačajnija autohtona sorta grožđa u Hrvatskoj prepoznata po bobicama debele kožice i čvrste građe s puno sladora. Nastao je križanjem sorte cljenka (creljenak kaštelanski) sa sortom Dobričić. Dobivaju ime položaja Dingač i Postup na poluotoku Pelješcu, na južnoj strani otoka Hvara, kao i na dobrim položajima na bračkom i viškom vinogorju. Dingač je prvo, a Postup drugo po redu zaštićeno hrvatsko crno vino (1961. odnosno 1967.)

ponedjeljak, 29. kolovoza 2016.


OBRNUTA  PEKA 4 u 1

 

Zanimljivosti:
Ova peka je bila okidač za moje ajmo nazvati zanimanje za kuhanje. Jedni su hvalili jer su mislili da je dobra, neki su hvalili jer su bili uvjereni da je dobra, a neki su hvalili da na njih ne dođe red. Pojedini su i kritizirali (otac)  jer su me uvjeravali da se peka izvorno ne okreće tijekom pečenja.  Nekako sam se izborio da ova obrnuta peka prevlada na našim jelovnicima.

Sastojci:
Teletina; piletina; janjetina; svinjetina; krumpir; mrkva; kapula; češnjak; crvena paprika (mljevena); paprika zelena; domaća svinjska mast; panceta; začini (lovorov list, origano, bosiljak, majčina dušica, kadulja, peršin, ružmarin; sol; papar) po guštu; tikvice , balancanu po izboru

Priprema:
U posebnu zdjelu narezano meso ( ne velike komade) pomiješati sa soli, paprom, crvenom paprikom i preostalim začinima i pustiti da odstoji dok vatra ne sagori. Dok vatra sagorjeva istodobno staviti peku da se zagrije. Voditi računa da bude što jača žerava naročito u drugoj fazi pečenja.
U drugu zdjelu narezati krumpire i mrkvu te ih začiniti sa soli i mljevenom crvenom paprikom.
Zdjelu u kojoj će se peči namazati domaćom svinjskom masti.
Najprije u peku položiti meso, a potom na meso posložiti začinjeni krumpir i mrkvu. Svakako u zdjelu ( na više mjesta) staviti i  kapulu, češnjak te tkvice i ne zaboraviti lovor. Još nešto : papriku očistiti i u nju ubaciti komadić od svih sastojaka koje peka sadrži. Staviti je u peku na mjesto koje vi izaberete. Ima dvostruku funkciju.
Nakon max 60 minuta pečenja iz zdjele izvaditi tekućinu u posebnu zdjelu i ostaviti je sa strane. Zamjeniti mjesta krumpira i mesa tako da meso bude na krumpirima. Na meso posuti svježi ružmarin i na cjelu smjesu pobacati narezanu pancetu. Peči narednih max 20 minuta. Za to vrijeme pripremiti sezonsku salatu po izboru.
Nakon što završi pečenje dijelom tekućine koju smo ostavili sa strane politi meso i servirati. Ostatak tekućine može poslužiti kao temeljac za rižoto.

Posluživanje:
Poslužiti 5 minuta nakon završnog otvaranja peke i to u posudi u kojoj je i pečeno. Prepustiti konzumentima da sami odluće što će jesti uz note klapskog pjevanja.

 
Za piće ponuditi Dobričić (Čihovac, Šoltanac, Okručanac, Plavac veliki, Slatinjanac, Šiljak, Crljenak slatinski) je šoltansko crno vino koji se izrađuje od  izvorno šoltanske sorte grožđa. Poznata je po izuzetno tamnoj crveno-rubin boji i vjerojatno je genetski predak plavca malog. Okus dobričića je pun, trpak i opor. Posjeduje vrlo tamnu boju i gust je. Piti na podrumskoj temperaturi.


BRZINSKI   SMOTULJAK
 
Zanimljivosti:
Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis), (eng. Sage). Ljekovitost kadulje spoznali su još stari Rimljani i antički Grci. U faraonskim grobnicama u Egiptu jedan od glavnih sastojaka smjese za balzamiranje bila je upravo kadulja. U srednjem vijeku spravljao se ljubavni napitak od listova kadulje, rute i latica ruže.
Sastojci:

Pileći ili pureći file ili kuhana junetina ili file tune ili file gofa; panceta; papar; kopar; kadulja; ružmarin; maslinovo ulje; sir gauda; sir cheddar; maslac; senf
Priprema:
Meso ili ribu obavezno marinirati (prema vlastitom izboru) minimalno 3-4 sata. Meso prije mariniranja obavezno premazati senfom. Nakon mariniranja, a prije pečenja meso narezati na max 3 cm dužine i  debljine do 1 cm. Na tavi rastopiti maslac i meso kratko obraditi ( ne sasvim ispeči) posuti sa koprom i kaduljom te ostaviti da se ohladi.
Pancetu narezati na što je moguće tanju debljinu jer će ona poslužiti za namatanje pripremljenog mesa. Nakon što se smotaju u pancetu sve komade mesa posložiti u priramidu na način da se prilikom slaganja svakog „kata“ nariba sira na površinu. Piramidu slagati na papiru za pečenje. Kada se završi slagati piramda po cijeloj površini piramide poslože se listići sira (koju vrtsu sira gdje staviti prepuštam kuharima na izbor). Peći u pečnici na 2500C 15-20 minuta. Pri kraju pečenja posuti na piramidu prstohvat ružmarina ( ako je moguće svježi)
Posluživanje:
Poslužiti odmah nakon završetka pečenja i to na drvenoj dasci. Smotuljke nabosti dužim drvenim prutićima s kojim će se jesti. Može se poslužiti i umak prema željama konzumenata.

Kada je smotuljak riba ponuditi Bogdanušu (Bogdanuša bijela, Bogdanuša mala, na mjesnim hvarskim narječjima: bojdanuša) je bijela autohtona hrvatska sorta vinove loze koja se uzgaja uglavnom na Hvaru, gdje je i nastala. Predaja kaže da se ovo vino zbog izuzetne kvalitete pilo isključivo za vjerske praznike što je i razlog naziva Bogdanuša. Vino je zlatno žute boje, suho i okusa poput šerija, sa više od 13% alkohola. Zbog svoje dokazane kakvoće, pilo se i na bečkom dvoru.
Kada je smotuljak meso ponuditi Zwwigelt je crvena sorta koju je napravio Fritz Zweigelt 1922. godine križanjem frankovke i st. laurent-a. U Hrvatskoj pretežo u Slavoniji. Sorta je rodna i zna dati preveliki urod, što se odražava na kvaliteti vina, pa je potrebno smanjivati urod. Boja vina je rubinske boje, a okus se opisuje aromatičnim travama uz aromu lovora, crvenog i crnog ribiza. Uglavnom se pije mlado na temperaturi do 160C.
 

nedjelja, 28. kolovoza 2016.


PUNJENE TIKVICE ISPOD PEKE

 


Zanimljivosti: Mljeveno meso potjeće iz maloazijske kolijevke prvih civilizacija, one sumerske, mezopotamske, asirske, perzijske, pa grčke i rimske i naposlijetku osmanlijske. Ipak Turci su za nas bili presudni jer su u svom pet stoljeća dugom prodoru na Balkan i zapad donosili jela od mljevenog mesa.

Sastojci:
Tikvice; mljeveno meso; krumpir; panceta; mrkva; luk; češnjak; sol; papar; origano; majčina dušica; ružmarin; maslinovo ulje; klinčić; crvena paprika; krušne mrvice; sir gauda; kopar ; maslac; svinjska mast

Priprema:
Prethodno narezani, posoljeni i osušeni krumpir zajedno sa narezanom mrkvom (po dužini) u posebnoj zdjeli začiniti sa soli, paprom, koprom i crvenom paprikom. Tikvice prepoloviti na pola i iz svake polovine izvuči pulpu.
U tavi na vatri (trinog) dinstati luk i češnjak na maslacu. Nakon što dobije smeđu boju dodati mljeveno meso zajedno sa dobro usitnjenom pancetom i pulpom iz tkvica i dinstati nekoliko minuta.
U posebnoj zdjeli tako dobivenu smjesu pomiješati sa krušnim mrvicama i začinima po želji. Sa tako dobivenom smjesom započeti proces punjenja tikvica. Svakako ostaviti šaku smjese sa strane.
Zdjelu u kojoj se peku tikvice namazati svinjskom masti i posložiti napunjene tikvice i između njih začinjene krumpire i mrkvu.
Poklopiti peku i peči 45 minuta. Nakon toga isprazniti tekućinu, preokrenuti tikvice, a preostalu smjesu pobacati po tikvicam zajedno sa tanko narezanom pancetom. Posuti i svježe ubrani ružmarin. Ukoliko vam se sviđa možete naribati sir preko tikvica. Peči 15 minuta.  

Posluživanje:
Poslužiti barem 5 minuta nakon otvaranja peke da se malo tikvice „odmore“. Gostima omogućiti samostalno posluživanje iz peke.


Za piće ponuditi dosta rashlađenu graševinu. Graraševina, bijela sorta grožđa i istoimenog vina. Pretpostavlja se da je porijeklom iz srednje Evrope, ali se toliko udomaćila kod nas da je mnogi smatraju autohtonom sortom. U Hrvatskoj je to jedna od najpopularnijih bijelih sorti. Vino graševine je najčešće slamnatožute boje, izraženog mirisa, suho, srednjeg sadržaja alkohola i ekstrakta, ugodno gorkasto i već kao mlado vino razvija sortni miris i aromu istaknute svježine. S obzirom na veličinu utjecaja pedoklimatskih uvjeta na aromu vina, uz varijetalnu oznaku graševina, često se navodi i ona regionalna (pr. Graševina slavonska ili graševina erdutska, ovisno o vinogroju). Drugi nazivi: Grašica, Riesling italico, Laški rizling, Welschriesling, Olasz Rizling i Rizling Vlašsky)